Snažím se zazimovat.

31. října 2017 v 21:46 | Čikyta |  ROK 2017
Snažím se zazimovat fuchsie, ale letos mi připadá, že se mi to asi nikdy nepodaří. Nejspíš jsem se zazimováním měla začít už na jaře, abych to do vánoc stihla. Začala jsem v pátek odpoledne. V sobotu jsem měla něco jiného a v neděli se díky řádící vichřici nedalo nic dělat. Tak pokračuji tento týden po práci. Jenže než se dostanu domu, tak je za chvíli tma a fuchsie z garáže, kde je mám přemístěné před případným mrazem ubývají pomalu.


Protože mám na uskladnění sice velký, ale ne moc chladný sklep, mám vyzkoušené, že je musí mít nějaké světlo. Když jsem tam zimovala první rok, tak jsem je dala všechny do jednoho rohu místnosti a pak jsem jich velkou část na jaře obrečela. Nevydržely. Další rok jsem je vměstnala na malá okýnka a bylo to celkem OK. (Nějakým těm ztrátám se nevyhne asi nikdo.) Zatím jsem proto nenašla odvahu to zkoušet jinak.

Jak jsem se později dočetla, platí jednoduchá rovnice - Čím chladnější místo na zazimování, tím méně světla. A naopak. Čím více teplo, tím víc světla.

Jenže jak mám fuchsií víc, tak nastává problém, jak je tam vměstnat. Tak jak jsou přes léto v truhlíkách, by se tam nevlezli. Proto je nejdřív zastřihnu a zredukuji hlínu kolem kořenového balu a jak to jde hustě nacpu do starých obyčejných truhlíků a šup s nimi na okýnko. Nikdy jsem teplotu ve sklepě v zimě neměřila, ale odhaduju, že se bude motat kolem 10 stupňů a tak i přes tu trochu světla fuchsiím opadají postupně všechny listy. Někdo je zazimovává už rovnou odlistěné. Já je nechávám a postupně zametám.
Proč?
- Asi proto, že zazimovávání nesnáším a odlisťování by ho prodlužovalo. V zimě toho není tolik na práci, tak mi to uklízení bordelu nevadí a aspoň vždy zkontroluji, jak na tom holky jsou a jestli žijí.
- Nebo proto, že jsem líná drhnout větvičku po větvičce a počkám, až ji opustí listy sami.
- Nebo proto, že už tak je srdcervoucí, když stříháte pryč květy a poupata a takhle by byly chudinky najednou zničehonic nahaté.
- A hlavně mi to umožňuje takhle dělat volný přístup k jednotlivým truhlíkům. Pokud by byli nahuštěné jeden vedle druhého a nebo dokonce někde zakopané v krechtu, tak bych musela postupovat jinak.


Já už tady řeším listí a zatím na mě zítra čeká další kousek na přesunu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama