Fuchsie Petro Mělník

8. října 2017 v 21:38 | Čikyta |  Pěstitelé
Dnes se chci rozepsat o jednom ze dvou nejvíce na internetu probíraných fuchsiových zahradnicví - Fuchsie Petro Mělník. Jejich internetové stránky naleznete zde.

S nostalgií dnes vzpomínám, jak se mi dostal do rukou katalog zahradnictví Petro. Měla jsem fuchsie předtím dva roky a vlastnila šest fuchsií, když kolegyně donesla do práce katalog pro mě neznámého zahradnictví. Půjčila jsem si ho s dotazem jestli tam jsou i nějaké fuchsie. Netušila jsem, že se právě na ně specializují. Když jsem začala listovat a dostala se na příslušnou stránku, tak jsem zůstala jako opařená. To opravdu existuje tolik druhů? To je nádhera.
Bylo rozhodnuto, že si musím objednat. Tak nastalo velké vybírání a vyřazování, které si objednám. Dnes už vím, že ne všechny fotky v katalogu jsou ideální a opravdu ukazují rostlinu, jak ve skutečnosti kvete, tak radím - ověřte si vybranou ještě někde jinde na internetu.

Celkem jsem jich vybrala dvanáct (spojili jsme se na objednávku tři). No ještě jsem byla fuchsiový začátečník, tak jsem i ty pro mě představovaly neskutečné množství. Po nějaké době zásilka dorazila. Rostlinky byly perfektně zabalené v platových boxech a všechny vypadaly dobře. Nečekejte však velké uměle vyhnojené a předčasně nakvetlé rostliny, jaké koupíte v hobby-marketech. To byste byli zklamaní. Všechny vydržely a po rozkvětu jsem zjistila jen dvě záměny - což, jak jsem později zjistila, bylo celkem dobré.
Hůře však dopadly dvě fuchsie, které jsem přihodila k pozdější objednávce jedné známe. Bylo vidět, že jsou to nedávno zakořeněné řízečky. U jedné jsem si nebyla jistá jestli to vlastně fuchsie vůbec je a taky se skoro nerozrostla a nekvetla. Obě byly záměny. Připadalo mi, že se snažili vyhovět a tak prostě poslali řízky, co se narychlo ujaly. Proto radím - pokud chcete objednat poštou, raději to udělejte brzy na jaře.


Minulý rok jsem k narozeninám dostala dárkový poukaz na nákup fuchsií. Byla jsem štěstím bez sebe. Podařilo se mi naplánovat osobní návštěvu spojenou s výletem do Prahy. Se sepsaným seznamem fuchsií, které musím mít a případnými náhradami za ně, jsem poslední únorový den navštívila zahradnictví. Chtěla jsem, co nejdříve, než budou probrané. Bylo to ve všední den a v zahradnictví skoro nikdo nebyl. Tak jsem na výběr měla klid. Rostliny mají seřazené podle čísel a mají tam u nich cedulku s obrázkem, jak vypadá, což je velké plus. Nikdo ze zaměstnanců si mě nevšímal a tak jsem musela odchytit paní, abych se zeptala na dva druhy, které nemůžu najít. Bylo mi řečeno, že jeden ještě nezakořenil a druhý nejspíš vyřadí ze sortimentu. A šla po svých. Chápu, že na jaře mají nejvíc práce, přesto mě to trochu zamrzelo. Nemám sice ráda vlezlé prodavače, kteří vás nenechají ani rozhlídnout a už se na vás vrhnou, v tomto případě bych ocenila, kdyby mi alespoň třeba poradili nějakou jinou místo nich. A to i vzhledem k tomu, jak dámy v diskuzi na livingu básní, jak se jim v Mělníce ochotně věnuji. No já holt nejsem fuchsiový spolek, který u nich pořádá své setkání a utratí tam každoročně spoustu peněz.
Nic z toho mi však nezkazilo moje nadšení, že si domů vezu přes třicet kousků. Všechny se pěkně do jara rozrostly a přes léto kvetly. Bohužel jsem se opět nevyhnula velkému problému tohoto zahradnictví ZÁMĚNÁM.

MĚLNICKÉ ZÁMĚNY jsou hlavním důvodem proč je Petro na internetu, tak kritizováno. Nevyhnul se jim asi nikdo, kdo kupuje na jaře, když ještě nekvetou. Četla jsem různá vysvětlení, jako že neukáznění zákazníci nevrátí fuchsii na své místo a dají ji k jiným. To mi příjde divné z jednoho důvodu. Každá rostlinka má svou cedulku s číslem a jménem (ty jsou tako velkým plus). Tak by museli vyměnit i cedulku. To už je trochu přitažené za vlasy. Když jsem i na druhý pokus místo fuchsie Circus Spangles dostala Holly´s Beauty, tak jsem si myslela, že mají nejspíš zaměněnou mateční rostlinu. Pak jsem si vyslechla jiný k názor, že ne všechny rostliny jsou vzrůstné a dá se z nich udělat omezené množství řízků. Jinde prostě napíšou, že je vyprodáno. Nechám na vás, co si z toho vyvodíte. Jen je divné, že jsou záměny stále, i když ,jak jsem někde četla, přestali používat brigádníky, kteří, jak už to bývá, nejsou většinou nejspolehlivější.
Všechny fuchsie jsou krásné, ale když to máte do Mělníka daleko a poslání poštou taky není nejlevnější, tak vás pěkně naštve, když vykvete něco jiného. Jak psala nějaká paní - mám jen omezené místo, kam fuchsie dát a nechci si ho zaplnit těmi nechtěnými.

PODTRŽENO, SEČTENO:
V žádném případě toto zahradnictví nezavrhuji. Je zde obrovský výběr a jejich katalog si nechávám posílat, nebo si stahuji, pro potěšení. Pokud to nemáte daleko, tak je lepší osobní návštěva, vyberete si rozrostlé rostlinky sami.
Musíte se však smířit s tím, že ne vždy vykvete, co jste chtěli. A nebo přijet v létě na výstavu a vybírat, když už kvetou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama