Proč milovat fuchsie a jak na ně.

16. září 2017 v 17:38 | Čikyta |  Nezařazené
Pár rad, pro ty, co nemají velké zkušenosti.

Pokud Vás uchvátila jejich krása a rozhodnete se je pěstovat, musíte nejdřív promyslet jestli pro ně máte vůbec to správné místo. Nejraději mají místo ve stínu a polostínu. Takže pokud máte jen betonový balkon na jižní straně, jehož stěny bývají rozpálené, tak na ně raději zapomeňte a najděte si jíné krásky, které slunce milují.

Já sama mám sice některé fuchsie na jižních oknech, ale tam padá část dne stín balkonu z vrchního patra. Přesto si musím volit, jaké z druhů tam dám. Některé totiž slunce snáší lépe. Většinou ty tmavé, ale také ne všechny, takže pokud to chcete zkusit, musíte testovat a najít ty pravé.

Pokud máte zahradu, pak jsou vaše možnosti neomezené. Buď je naaranžujete jen tak v květinačích, využijete pergolu nebo si dokonce postavíte speciální pro fuchsie a před sluncem ochráníte stínovkou. Dobře se jim daří přímo v záhonu (pochopitelně, tam nepůjde dát převislé), jen je musíte na zimu vyrýt. Zůstat můžou jen mrazuvzdorné a ty musíte řádně přikrýt.

Když najdete místo, tak stojíte před problémem, kde je sehnat.

V každém zahradnictví, květinářství a hobymarketu na jaře nějakou seženete. Většinou se jedná a jednoduše kvetoucí osvědčené druhy. Bohužel bývají beze jména a často ošetřené retardandy, po kterých sice mají plno květů, ale pak špatně přezimují a množí se. Tím netvrdím, že si tam nikdy žádnou nekoupím.

Pokud toužíte po fuchsiích se jménem a výběru z množství druhů musíte se obrátit na některé z českých prodejců. (Později chci napsat pár článků o mých zkušenostech s nimi.)

Nejstarší sbírka je v Buchlovicích - během letní výstavy si zde můžete zakoupit sazeníce - NEZASÍLAJÍ.
Jejich stránky najdete zde. Za stažení stojí jejich návod na pěstování.

Největší sbírku má pan Pevný v Liberci. Můžete si u něj objednat dle katalogu a po nachystání vyzvednout. Také NEZASÍLÁ. Jinak jejich zahradnictví můžete navštívit a nakout - v léte také pořáda výstavu i s prodejem. Stránky zde.


Nejznámějším zasilatelským zahradnictvím je Petro Mělník. Také pořádají v léte vystavu přímov zahradnictví. Vybírat můžete dle jejich katalogu nebo na těchto stránkách.

Dale zasílají take Salačovi. Objednat můžete zde. Nemají tak rozsáhlý sortiment, ale určitě se dá vybrat.

Známou soukromou pěstitelkou, která Vám objednané fuchsie buď zašle nebo si je vyzvednete je pani Mouricová z Třešti. Na těchto stránka je odkaz na její objednávkovou galerii a ke stažení seznam fuchsií.

Pak už zbývá jen zasadit a radovat se z jejich květů.


A co je na nich nejnádhernější. Ta obrovská rozmanitost. Každý si najde tu svou.


Do truhlíků ty převislé.


Do květináčů vzpřímené.


Jednoduché, které kvetou celé léto.

Nádherné plnokvěté.

Ty s dlouhými trubkami.

Triphyly.

Velkověté i malinkaté.

A těch barevných kombinací.

No řekněte - můžete jim při té kráse vyčítat, nějaké ty problémy s pěstováním.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama