Já a fuchsie.

12. září 2017 v 7:40 | Čikyta |  2009-2016
Něco málo o mém pěstování.

Nějsem žádný velkopěstitel, ale jen nadšený amatér a milovník fuchsií.

Poprvé jsem se k nim dostala v roce 2009, kdy jsem byla podarovaná zakořeněným řízkem pro mě do té doby nezajímavé květiny. Vítězily muškáty. Aby ji nebylo smutno dokoupila jsem ji při návštěvě u Starkla ještě kamarádku.Když vykvetly, byla jsem z jejich krásy unesená a další rok obešla všechny květinářství ve městě a přikoupila další čtyři.


Rok na to jsem utrpěla šok. Dostal se mi do rukou katalog zahradnictví Petro a já zjistila kolik druhů fuchsií může být a dokonce mají všechny i své jméno. Nemohla jsem si vybrat, kterou objednat. Přitom jsem se o ně začala zajímat a netušila, že jsem se nevědomky chytla do pasti fuchsiového šílenství, které postihlo již noho lidí.


Bohužel jsem také s přibývajícími kusy zjistila, že fuchsie umí být pěkně náročné potvůrky. Strašně chutnají molicím, mšicím a pohromě sviluškám. Musela jsem se smířit s tím, že ne všechny fuchsie přežijí zazimování. Nesnášejí vedra a pak hrozí zapaření kořenů a jistá smrt. Pochopitelně naschvál těch, co jste jim nestihly vypěstovat z řízku dvojníka. To má pak člověk chuť se všim praštit a začít pěstovat kaktusy, kterým by současná horká léta vyhovovala víc.

Nakonec pak v lednu stejně začnu přemýšlet, kde doobjednat nové.

Potom netrpělivě sleduji, kdy vykvetou a jestli nedošlo k záměně za jinou. To začíná velké pátrání po jméně. Ne vždy se ho v tom množství druhů podaří správně určit. Pak jim dávám jména provizorní.


Moje rodina na de mnou v prvních letech jen kroutila hlavou. Postupně si zvykli a dnes mi občas pomůžou s nějakým mým výmyslem - třeba rozkvelými štaflemi, vyložením truhlíků proti přehřátí......


Dokonce se mnou i navštivili pár prodejců osobně. A trpělivě mi poponášeli bedýnku, při jejím naplňováním.


Na internetu jsem narazila na několik diskuzí, kde čerpám zkušenosti mnohem zkušenějších milovnic fuchsií s obrovskými sbírkami. Mají můj obdiv, protože ty nejaktivnější jsou většinou dámy důchodového věku a jejich neutuchající energie, vás dokáže dobít.

Ten, kdo propadl stejné závislosti, se možná poznává a ti, co tyhle krásky neznají, se jejich krásou můžou potěšit v následujích článcích.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama